Krótka historia damskiej biżuterii

biżuteria damska

Biżuteria jest obecna wśród nas od tysięcy lat. Na samym początku nosili ją tylko mężczyźni, a z czasem stała się jednym z głównych symboli kobiecości. Miała na celu chronić przed złymi mocami, informować o pochodzeniu lub statusie właściciela ozdoby. Materiały, minerały, które były używane stale zmieniały się i sprawiały, że kompozycje stawały się coraz bardziej fantazyjne. Do dziś biżuteria pomaga wyrażać indywidualny styl i tuszować niedoskonałości ciała, stanowi uzupełnienie wielu kreacji.

Od kości do szmaragdu

Pierwsi ludzie zdobili swoje ciała biżuterią z kości oraz zębów. Łączyli te elementy także z kamykami i muszelkami. Najstarsza ozdoba, która zachowały się to damskie naszyjniki odkryte na górze Karmel liczące sobie ponad 100 tysięcy lat. Podstawą jego konstrukcji jest muszla ślimaka nassariusa. Kilkaset lat później zostało wynalezione narzędzie do obróbki biżuterii. Stąd też do obróbki biżuterii zaczęto używać metale, tj. żelazo, ołów oraz miedź. W ten sposób tworzono kształty, formy znacznie bardziej skomplikowane.

Biżuteria istotnym elementem obrzędów religijnych

Damskie naszyjniki, pierścionki oraz wszelkiego rodzaju wisiorki, amulety stały się nieodzowną częścią kultu religijnego i magicznych rytuałów. Szaman przyozdabiał swoje szaty, w ten sposób podkreślał swoją pozycję oraz posiadaną wiedzę. W cywilizacji starożytnej światło dzienne ujrzała biżuteria z miedzi, srebra i złota. Egipcjanie byli protoplastami zdobionych bransolet, naszyjników. Proste formy przestały być modne, a największą wartość miały finezyjne kształty.

Pierwsze transporty i handel ozdobami z kamieni szlachetnych

Fenicjanie jako pierwsi rozpoczęli handel biżuterią, a tym samym zaczęli transportować tego typu wyroby. Preferowali filigranowe elementy, granulowane. Technika polegała na skręcaniu niewielkich drucików, a następnie lutowaniu ich i rozklepywaniu. W ten sposób zaczęto handlować ażurowymi wzorami o ząbkowanych krawędziach. Pierwszy raz biżuteria uzyskała wymyślne dwuwymiarowe kompozycje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *